TR EN

Git

1.1 Başlangıç - Sürüm Kontrolü Hakkında

Bu bölüm Git'e başlangıç yapmaktadır. Sürüm kontrol araçları hakkında temel bilgiler vererek başlayacağız sonra Git'i bilgisayarınızda nasıl çalıştıracağınız ve onunla çalışmaya başlamak için neler yapacağınızı anlatacağız. Bölümün sonunda Git'in ne işe yaradığını, neden kullanmanız gerektiğini ve tüm kurulumu nasıl yapacağınızı öğrenmiş olacaksınız.

1.2 Başlangıç - Git'in Kısa Hikayesi

Hayattaki pek çok harika şey gibi, Git ateşli tartışmalar ve yapmak üzere biraz yıkmakla başladı.

1.3 Başlangıç - Git'in Temelleri

Özetle Git nedir? Bu bölümün özümsenmesi çok önemli, çünkü bu bölümde Git'in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlarsanız, onu daha etkin bir şekilde kullanmanız kolaylaşacaktır. Git'i öğrenirken, muhtemelen daha önce bildiğiniz Subversion ve Perforce gibi VCS'ler (Version Control System, Sürüm Kontrol Sistemi) hakkındaki bilgileri kafanızdan temizlemelisiniz; bunu yaparsanız Git'i kullanırken kafa karışıklığı yaşamazsınız. Kullanıcı arayüzü benzer olsa da Git'in veri hakkındaki düşünme şekli ve bu verileri saklama şekli diğer sistemlerden çok farklıdır; bu farkları anladığınızda kullanırken daha rahat edersiniz.

1.4 Başlangıç - Komut Satırı

Git'i kullanmanın çeşitli yolları var. Orjinal komut satırı araçları ve çeşitli kabiliyetlere sahip grafik kullanıcı arayüzler. Bu kitapta, Git komut satırını kullanacağız.

1.5 Başlangıç - Git Kurulumu

Git'i kullanmaya başlamadan önce onu bilgisayarınıza kurmalısınız. Daha önceden kurulmuş olsa bile son sürümünü kurmak daha iyi olabilir. Git'i kurarken iki yol izlenebilir. Bu yollardan biri paket olarak indirip kurmak veya bir kurulum yardımcısı ile kurmak. Diğeri ise kaynak kodlarını indirip kendiniz derlemeniz.

1.6 Başlangıç - Başlangıç Ayarları

Git'i bilgisayarınıza kurduğunuza göre artık Git ortamını kendinize göre ayarlamak için bazı düzenlemeler yapabilirsiniz.

1.7 Başlangıç - Yardım Alma

Git kullanırken yardıma ihtiyacınız olursa, aşağıdaki üç komuttan birini kullanarak herhangi bir Git komutunun el kitabı sayfasını (manpage) görüntüleyebilirsiniz.

2.1 Git'in Temelleri - Git Deposu Oluşturma

Tek bölüm okuyarak Git'i kullanmaya başlayacağınız bir bölüm varsa, bu bölümdür. Bu bölüm Git ile çalışırken sürekli kullanacağınız temel komutları anlatıyor.

2.2 Git'in Temelleri - Değişikliklerin Depoya Kaydedilmesi

Elinizde gayet güzel bir Git deponuz ve bu projenin çalışma kopyası dosyaları var. Bazı değişiklikler yapmak ve projeniz kaydetmek istediğiniz bir duruma geldiğinde bu değişikliklerin anlık görüntülerini işlemek (commit) istiyorsunuz.

2.3 Git'in Temelleri - Kayıt Geçmişini Görme

Birkaç kayıt yaptıktan sonra veya kayıt geçmişi olan bir depoyu klonladığınızda geriye doğru neler olduğuna bakmak isteyebilirsiniz. Bunu yapacak en güçlü araç git log komutudur.

2.4 Git'in Temelleri - Değişiklikleri Geri Alma

Herhangi bir aşamada yaptığınız bir şeyi geri almak isteyebilirsiniz. Burada, yaptığınız değişiklikleri geri almada kullanacağınız birkaç basit aracı göreceğiz. Dikkatli olun, çünkü geri aldıklarınızdan bazılarını tekrar geri alamayabilirsiniz. Burası hata yaptığınızda Git'in veri kaybetmenize sebep olabileceği az sayıda alandan biridir.

2.5 Git'in Temelleri - Uzaklarla Çalışma

Herhangi bir Git projesinde birlikte çalışabilmek için, uzak depoları nasıl yöneteceğinizi bilmelisiniz. Uzak depolar, projenizin ağ üzerinde bir yerde veya internette tutulan sürümleridir.